+90 262 3117377

Fiber Optik İletişim Sistemleri

Fiber Optik İletişim Sistemleri Fiber Kablolama.

Optik frekanslarda daha yüksek veri transferine imkan sağlayan bir bant genişliğine sahip olan fiber optik kablolar, modern teknolojinin hızlı gelişimi sayesinde geleceğin dünyasının temel altyapı elemanı haline gelmiştir. Işınların geçtiği çekirdek, plastik yapılı dış koruyucu ve cam kılıf olmak üzere üç temel bölümden oluşan fiber optik kablolar dış ortamdaki manyetik indüksiyondan etkilenmeden ışın transferini çok yüksek hızlarla gerçekleştirir.

Fiber optik kabloların çekirdek bölümü; çok ince liflerden oluşan ana parçacık olarak cam elyafın oluşan bir malzemedir. Standart multi-mod kablolarda 50-70 mikron arasındaki boyutlara sahip olan bu cam elyafı yapı 9 mikron kalınlığında dahi üretilebilmektedir. Çekirdek lifi kaplayan bölüm olan cam kılıf, iç bölümden geçen ışınların dış ortama sızmasını engeller. Genellikle 125 mikron boyutta üretilen bu kısmı, yapıyı fiziksel etkilerden koruyan dış kılıf kaplar.

Büyük veri paketlerinin transferine imkan sağlayan fiber optik iletişim sistemleri, cam ve plastik malzemeden oluştuğu için elektrik iletkenliği bulunmamaktadır. Bu sebeple akım manyetik bir alan oluşturmaz, bant genişliği de sınırlanmamış olur. Floresan ışıkları, yıldırımlar, elektrik motorları veya diğer kabloların elektriksel yükünden etkilenmeyen fiber optik kablolar enerji de yaymadığı için diğer iletişim sistemlerini etkilemez.

Üst düzeyde güvenlik vaat eden fiber optik iletişim sistemleri ayrıca çok kolay bir şekilde kurulabilmektedir. Elektrik alanlarının neden olduğu gerilim ve iletkenlik risklerini ortadan kaldıran bu iletişim elemanları, patlama veya yangın gibi tehlikelere karşı da tam güvenlik sağlar. Uçucu sıvılar ve tehlikeli sınıfına dahil olan gazlar da dahil olmak üzere her ortamda güvenle kullanılabilirler. Oldukça küçük yapılı ve çok hafif olmaları, daha kolay montaj imkanı sunar. Kullanıcının haberi olmadan bakır kablolardaki gibi sisteme ek yapılması ve izinsiz hat kullanımı gibi bir durum söz konusu fiber kablolar olduğunda imkansızdır. Fiber optik iletişim sistemlerinin uzun süreli maliyeti, nakliyattan montaja dek her aşama düşünüldüğünde çok daha düşüktür.

Single (Tek) ve Multi (Çoklu) olarak iki tipi bulunan fiber optik kablolar, farklı performans ve maliyetlerle kullanılabilir. Single Mode Fiber: Transfer edilen ışının tamamı tek hat üzerinden taşınır. Bilinen en yüksek kapasiteli veri transfer elemanlarından biridir. Zira sinyal herhangi bir yayılma veya çarparak ilerleme eğilimi göstermez. Multi Mode Fiber: çoklu yol üzerinden transfer edilen ışın sebebiyle bu kablolar kısa mesafeli veri transferi için ideal seçimdir. İnternet uygulamaları için geniş bir bantgenişliğinden faydalanma imkanı sunan bu kablolar, lokal uygulamalarda farklı standartlar ile kullanılabilir.

Özel kutular ile sonlandırılması gereken fiber optik kablolar; kabinet veya duvar tipi olan iki farklı kutu ile bağlanır. Bu kutular olmadan yalın olarak kullanılmaları mümkün olmayan fiber optik kabloların proje dahilinde kutulara kadar getirilmesi planlanır. MTRJ, LC, FC, ST ve SC gibi birçok farklı konektör kullanılarak sonlandırılan fiber kablolar özel bir yapıştırıcı uygulaması ile termal olarak konektörle ilişkilendirilir. Bu işlem kısa bir zaman dilimi içinde gerçekleşmekte, kurulum hemen tamamlanabilmektedir.

Fiber Optik İletişim Sistemleri
Fiber Optik İletişim Sistemleri
Fiber Optik İletişim Sistemleri

FİBER OPTİK KABLO SİSTEMLERİ ve KURULUMU
Profesyonel Güvenlik Çözümleri

Fiber optik iletişim sistemlerinin Konvansiyonel iletişim sistemlerine göre avantajları;

 • Uzak mesafelere sinyal iletişiminin sağlanması
 • Elektrik girişim problemlerinin önlenmesi
 • Yıldırım vb. Metolojik girişimlere karşı koruma
 • Topraklama için özel koruma
 • Yüksek sinyal kelitesi
 • Güvenli haberleşme
 • Büyüyebilen sensör kapasitesi
 • Uzun ömürlü bakım onarım kolaylığı
 • Basit kurulum, kolay ve hızlı montaj
 • Rekabet edilebilir maaliyet
 • Yangın Alarm Dedektörü
  Fiber optik kablo sonlandırması

  Fiber optik kablolar özel kutularda sonlandırılmak zorundadır. Bu kutular duvar tipi ve kabinet tipi olarak iki çeşittir.Fiber kablolar hiçbir zaman yalnız başına kullanılamazlar. Bir projede kullanılan kablolar kabinetlere veya sonlandırma kutularına kadar getirilir. Aktif cihazlara fiber patch kablolar ile erişirler.F/O kablo ile patch kabloyu birleştirmek için arada Coupler denen dışı adaptörler kullanılır. Fiber konnektörlerin takılması asamasında özel aletler kullanılır. Kabloyu sıyırmak için ince ve hassas agızlı pense,konnektörün uçlarını kesmek için ucu elmastan yapılmış kesme kalemi,konnektörden tasan kısmı temizlemek için 0 mm den ince zımpara , terminasyonu yapılmışuçları gözle kontrol edebilmek için mikroskop ve en sonunda da bu uçları test etmeye yarayan F/O test cihazlari kullanılır.Uçların desibel cinsinden ölçümleri yapılır eger sonuçlar yüksek çıkarsa zımpara ile temizlenerek uygun değerlere gelmesi sağlanır.Zimparalama işlemi sonunda bu degerleri elde edemiyorsak takılan konnektörün yerine yenisini takarak sistemin çalışmasını saglamalıyız .

  Yangın Alarm Butonu
  Fiber optik video iletişim sistemleri

  Fiber Optik kablolar daha çok telekominikasyon sektörü, bilgisayar ağlarında ve bazı branşlarda sağlık sektöründe kullanılır. UTP kablolarda maximum 100 mt olan çalışma mesafesi, Fiber Optik kablolarda çok daha fazla mesafelere (2 km) ve daha hızlı bir şekilde ulaştırılır.Bu 2km.’lik mesafe araya konan sinyal tekrarlayıcılarla dahada uzak mesafelere ulaşır. Fiber optik CCTV sistemleri ; Her türlü video, analog kamera görüntüsünü, fiber optik kablo üzerinden uzak noktaya taşınmasını sağlar.Otomatik kazanç kontrolü , kısa devre korumalı elektronik yapısı ile hatasız profesyonel renkli görüntü transferi için kullanılmaktadır.Optik ayar ve network tanımlaması gerektirmez.Alıcı ve verici tx-rx ünitesi sayesinde sorunsuz görüntü transferi sağlar.