+90 262 3117377

Blog - Sık Sorulan Sorular

Alarm sistemi beni arayacak mı?

Evet. Alarm sisteminiz kurulduktan sonra devreye girdiğinde bu ihbarı size 2 türlü ulaştırabilir.

a)Eviniz ya da işyeriniz deki telefon hattı GSM hattı gibi telefon kaynaklarından bu ihbarı belirleyeceğiniz 5-10 kişiye ulaştıracaktır.

b)Ya da alarm sisteminiz yine telefon ya da GSM hattı kullanarak alarm ihbarını bizim alarm haber alma merkezimize sinyalinizi gönderecektir. Alarm merkezimiz ise sizi, yakınınızı, kolluk kuvvetlerini itfaiyeyi ya da ambulansı yönlendirecektir.

Gece evde uyurken, kalırken de alarm sistemini kurabilir miyim?

Evet kurabilirsiniz. Fakat bu kurulumu kısmi kurma olarak düşünmelisiniz. Eviniz de yapacağımız keşif ve projelendirmeden sonra yaşam alanı diye tabir ettiğimiz bazı bölgelerinizi ayrı tutarak alarm sisteminizi kurabilirsiniz.

Şifremi unutursam ne yapacağım?

Öncelikle tabi ki de şifrenin ne kadar önemli olduğunun altını çizmemiz gerekmektedir. Aslında evinizin anahtarı gibi de düşünebilirsiniz. Bu gibi durumlarda sistemi tasarlarken sisteme kumanda ilave edilebilir. Kumanda sayesinde alarm sistemini kurabilir ya da devreden çıkarabilirsiniz.

Ama kumandanında olmadığını düşünürsek teknik ekiplerimiz ile irtibata geçilerek servis talebinde bulunmanız gerekmektedir. Servis gelip gerekli işlemleri yaparak sisteminize tekrar şifre tanımlaması yapacaktır.

Elektrik kesilirse ya da hırsız alarm sisteminin sigortasını kapatırsa ne olacak?

Bu aslında artık çok klasik bir soru olarak kabul edilmektedir.

Günümüzde alarm sistemlerine bakışımızı artık biraz değiştirmemiz gerekmektedir.

Çünkü genel anlamda zaten alarm sistemleri öncelikle kendini koruyabilen ve birçok tehdide karşı daha önceden hesaplanan durumlara karşı hazırlıklıdır.

Elektrik kesintileri için sistemde aküler mevcuttur. Sistemin ürün sayısına göre ortalama elektrik olmadan sistemler kendilerini 12 ila 24 saat boyunca ayakta tutabilirler.

Ayrıca sistem elektrik kesintisini kesinti başladığı andan itibaren kontrol etmeye başlayarak yaklaşık olarak fabrikasyon ayarlarında bırakılır ise 15 dakikadan sonra bunu arıza ihbarı olarak size ya da alarm izleme merkezine gönderir.

Hırsızlar kurdurduğumuz bu sistemi iptal edebilir mi?

Siz şifrenizi tehdit olabilecek kimseler ile paylaşmadığınız sürece bu sistemleri devre dışı bırakmak mümkün değildir.

Ancak ve ancak şifrenizi birinin öğrenmesi gerekmektedir. Bu tarz bir davranışınız olduğunda bu genelde mecbur kalınıp şifreyi paylaşma gibi olmakta ya da şüphe etmeniz durumlarında şifrenizi değiştiriniz. Bu son derece önemli bir konudur dikkatli davranmak zorundasınız.

İnternet olmadan kamera sistemi izleyebilir miyim?

Kamera sisteminizin kurulu olduğu mekânda statik ip ’ye sahip herhangi bir servis sağlayıcıdan internetiniz olmak zorundadır. BU internet kablolu ya da 3g -4G modemler ile de şu anda yapılabilir. Aksi takdirde izlemek mümkün değildir.

Sadece cep telefonum var. Bu kamera ya da alarm sistemi için yeterli midir?

Cep telefonunuzun olması sadece size alarm durumunda alarm sisteminizin sizi aramasını sağlar ya da kameralarınızı cepten izlemenize yarar.

Sistemlerin kurulu olduğu merkezlerde internet ya da telefon hattı GSM hattı olmak zorundadır. .

Kameralar hangi durumlarda hareketli tercih edilir. Örnek olarak evimin çevresine kamera sistemi kurduracağım bütün kameralar hareketli olsa daha iyi olmaz mı?

Hareketli kameralar halk arasın da mobese kamera diye tabir edilmektedir. Aslında bu kameralar speed dome kamera diye adlandırılır.

  1. Speed dome kameralar 360 derece kendi etrafında 90 derece de yukarı aşağı hareket edebilme optik zoom yapabilme özelliklerine sahiptir.
  2. Bir joystick yardımı ile bu hareketlerin hepsini yapabilir ya da kayıt cihazı internet üzerinden de bu işlevler yerine getirilebilir.
  3. Ancak bu tarz kameralar hem maliyet anlamında fazla kalmakla beraber geniş ortamlarda genellikle tercih edilmektedir.

Orta ve küçük işletme ya da haneler için pek tercih edilmez. Bunun yerine sabit gece görüşlü birden fazla kamera yerleşimi daha mantıklıdır.

Kamera sistemini istediğim yerden istediğim cihazdan izleyebilir miyim?

Evet, bu artık teknolojininde hızlı gelişimi sayesinde hem canlı görüntüleri hem geçmiş görüntüleri dilediğiniz yerden ve cihazdan izleyebilirsiniz.

Aylık bir ücret ödeyecek miyim yoksa tek sefer de sisteme sahip olabilir miyim? Kira ödemek istemiyorum.

Bu tam olarak sizin nasıl bir sistem istediğinize bağlı. Bunu ister kiralama ister satın alma olarak isteyebilirsiniz.

İsterseniz satın alıp yıllarca kira ödemezsiniz.(zaten bu durumda sistem size ait olmuyor sadece ürünleri kiralamış oluyorsunuz.)

İsterseniz de kiralayabilirsiniz. Kira bedelleri sistem planına bağlı olarak aylık 30-35 dolardan başlamaktadır.